03 Ekim

Türkiye’de Emlak Sahibi Olma

03 Ekim 2022 antalyasatılk evsatılk dairekelepir daireucuz arsaucuz tarlaucuz emlakkelepir konutkelepir evcheep houseshall houserenthouserent garden househavuzlu villasatılık apartmansatılık otelsatılık konutkiralık otelkiralık pansionkiralık evlerlara satılık velara satılık villasatılık havulu apartmankelepir havuzlu dairedeniz manzaralı evucuz evucuzkelepirçok uygunantalya heryerinde gayrimenkulsatılık bahçelievSahibinden Kiralık DaireSahibinden Satılık DaireEmlak Ofisinden Kiralık DaireEmlak Ofisinden Satılık Daire1+1 Kiralık Daire2+1 Kiralık Daire3+1 Kiralık Daire3+2 Kiralık Daire4+1 Kiralık Daire5+1 Kiralık Daire6+1 Kiralık DaireKiralık Stüdyo Daire1+1 Satılık Daire2+1 Satılık Daire3+1 Satılık Daire3+2 Satılık Daire4+1 Satılık Daire5+1 Satılık Daire6+1 Satılık DaireSatılık Stüdyo DaireKiralık DükkanSatılık DükkanKiralık Ofis / BüroSatılık Ofis / BüroKiralık Tatil Köyü ErzincanSatılık A Lejantlı Arsa ÇankırıSatılık Pansiyon ZonguldakÖğrenci İçin Kiralık Daire BoluKiralık A Lejantlı Arsa AmasyaKiralık Dükkan ÇankırıKiralık Yazlık KahramanmaraşÖğrenci İçin Kiralık OdaKiralık Fabrika KilisKiralık Camping SivasSatılık Tatil Köyü SivasSatılık Dükkan ÇanakkaleSatılık Otopark TokatSatılık Hastane BurdurSatılık Ofis / Büro UşakKiralık Köşk TokatKiralık Daire KocaeliKiralık Tatil Köyü TrabzonKiralık Ofis / Büro SakaryaKiralık Zeytinlik KarsSatılık Bahçe EskişehirSatılık Otopark KayseriSatılık Hastane BatmanKiralık Yalı TrabzonSatılık Villa AdıyamanKiralık Mağaza KaramanKiralık Devremülk KaramanKiralık Kaplıca Tesisi BayburtKat Karşılığı Arsa SiirtKiralık Pansiyon BursaEn Popüler AramalarSahibinden Kiralık DaireSahibinden Satılık DaireEmlak Ofisinden Kiralık DaireEmlak Ofisinden Satılık Daire1+1 Kiralık Daire2+1 Kiralık Daire3+1 Kiralık Daire3+2 Kiralık Daire4+1 Kiralık Daire5+1 Kiralık Daire6+1 Kiralık DaireKiralık Stüdyo Daire1+1 Satılık Daire2+1 Satılık Daire3+1 Satılık Daire3+2 Satılık Daire4+1 Satılık Daire5+1 Satılık Daire6+1 Satılık DaireSatılık Stüdyo DaireKiralık DükkanSatılık DükkanKiralık Ofis / BüroSatılık Ofis / Büro

Türkiye’de Emlak Sahibi Olma

Yabancılar 2004’ten beri Türkiye’de emlak satın alabiliyorlar. Her yıl önceki yıla kıyasla yabancılara daha çok satış oluyor. 2004’te yalnızca 1500 satış oldu. Tapu Kadastro Müdürlüğü istatistiklerine göre, 2015’te yabancılara 14.000 gayrimenkul satışı yapıldı. Gayrimenkul piyasasının beklentisi 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yabancıya satış sayısının 20.000’e ulaşabileceği yönünde. Türkiye Hükümeti yabancıya emlak satışı kurallarını “Her türlü milliyetten insan gayrimenkul satın alabilir.” diye değiştirdi. Yabancılara bu konuda gelen tek kısıtlama, portföyün askeri bölge yakınlarında olmaması.

Türkiye’de gayrimenkul satın aldığınızda, gayrimenkulün arsa payı zaman limiti olmadan hep sizde kalır. Gayrimenkul direk çocuklarınıza ve torunlarınıza geçer. Gayrimenkul üzerindeki payınız her zaman korunur.

Türkiye Hükümeti alıcılara önemli bir hak daha vermiştir; “Emlak sahipleri ve ailesi yıllık yenilenen Türkiye’de ikamet izninden yararlanabilmektedir”.

Yabancı ve Türk Alıcılar İçin Emlak Satın Alma İşlemleri

1. Güvenilir ve Köklü Bir Gayrimenkul Firması Seçin

Türkiye’deki gayrimenkul şirketlerinin genelde itibarları düşük olduğu için dolandırıcılık, yalanlar, ekleme fiyatlar, para kaybetmeler gibi şeyler içeren hikayeler oldukça yaygındır. Türkiye’de birçok farklı dilde emlak sunan binlerce emlak acentası var. Yabancıya satışta uzmanlaşmış ve köklü bir şirket olup olmamalarına dikkat etmelisiniz. Çoğunlukla internet sitelerinin ya tarihi geçmiştir, ya portföy listeleri güncel değildir ya da yanlış fiyatlar bulunduruyorlardır.

2. Profesyonel Danışmanlardan Yardım Alın

Türkiye’de her taksi şoförü, resepsiyon görevlisi, garson veya turizm acentası görevlisi bir gayrimenkul acentasına sahiptir. Hepsinin ya kardeşi, ya amcası, ya da bir arkadaşı apartman inşaa ediyor veya satıyordur.

3. Askeriye Onayı

Herhangi bir yabancı alıcı TAPU almak istiyorsa, tapu tesliminden önce askeriyeden onay alınmalıdır. Eğer bir apartmandaki herhangi bir daire onay almışsa, diğer daireler için de onay alınmasına gerek yoktur. Önceden alınan izinler daha sonraki satışlar için de kullanılır. Askeriye izni harita hazırlığı ve resmi müdürlükler arasındaki belge teslimi nedeniyle yaklaşık 6 hafta almaktadır. Eğer daha hızlı tapu almak istiyorsanız, dairenizi aldığınız apartmanda daha önce yabancıya satış olup olmadığını dikkate alın. Eğer o binada başka bir yabancı alıcı bulunuyorsa askeri onay almanıza gerek yoktur. Tapunuzu da 3 günde alabilirsiniz. Askeri onay direk binaya verilmektedir ve alıcılarla alakası yoktur.

4. Türkiye Vatandaşları Daha Hızlı Mülk Sahibi Oluyor

Eğer bir Türk emlak almaya karar verirse, ödeme ve tapu teslimi 2-3 günde tamamlanıyor. Yabancı alıcılar ile aynı şekilde olmuyor çünkü genelde alıcılar yanlarında 10.000 Euro nakitten fazlasını getirmiyorlar, bu yüzden bir ev beğenirlerse direk ödeme yapamıyorlar.

Eğer para ülkelerinde hazırsa en hızlı 7 iş gününde satış yapılabiliyor. Keşif turu ve satış sözleşmesi 2 gün, vergi numarası alma ve pasaport çevirisi 1 gün, banka hesabı açma ve Türkiye’ye paranın aktarılması 3 gün sürüyor. Satış sözleşmesi imzaladıktan sonraki gün, yaklaşık 3 gün süren tapu prosedürü için başvurmalısınız. Yani para transferi tamamlanana kadar tapunuz hazır olabilir. Hızlı bir satın alma işlemi için askeriye izniyle beraber bunları dikkate almalısınız.

5. Türk ve Yabancı Alıcılar İçin Komisyon Oranları

Türkiye’de eğer inşaat şirketi yabancıya satıyorsa emlak fiyatının %6 komisyon içermesi oldukça yaygın. Birçok uluslar arası gayrimenkul acentası müşterilerden fazladan %3 komisyon almıyor. İnşaat firmaları ve gayrimenkul acentaları internet sitelerinde genellikle komisyon dahil olan fiyatları bulunduruyorlar.
Öte yandan geleneksel Türk piyasası böyle çalışmıyor. Ticaret Odası’na göre gayrimenkul acentaları satıcıdan ve alıcıdan ayrı ayrı %3 komisyon talep edebilir. Antalya Property yabancı alıcılardan %3 komisyon talep ediyor. Portföylerimiz genellikle bireysel satıcılardan (inşaat firmalarından değil) ve Türk vatandaşları %3’ten fazla komisyon kabul etmiyorlar.

6. Satış Sonrası Hizmet

Bir Türk vatandaşına gayrimenkul satışı oldukça kolay bir süreç. Bir tarafta para, bir tarafta tapu. Gayrimenkul acentalarının Türk vatandaşlarına tapu tesliminden sonra hiçbir çaba göstermesine gerek kalmıyor. Yabancı alıcıların satış hizmetinden sonra da nitelikli bir yardıma ihtiyacı oluyor. Yabancı alıcılar yurtdışından geldikleri için işler nasıl yürüyor?, nerede ne bulunur?, fiyat politikası, ikamet izni, seyahat biletleri gibi konuları tam olarak bilmiyorlar.

Türkiye’de Emlak Satın Alma Süreci

Eğer Türkiye’de emlak almaya karar verirseniz, Antalya Property sizin için doğru adrestir. Öncelikle sizden Türkiye’ye gelmeden önce bizimle iletişim kurmanızı rica ediyoruz. Size beklentilerinize göre en düşük fiyatla mümkün olabilecek en kaliteli emlakları gösterecek şekilde bir keşif turu hazırlıyoruz. Sadece pasaportunuzu ve öd ödeme için 5.000 Dolar (veya Euro) getirmeniz yeterli. Türkiye’de emlak almak için tek gereken şeyler bunlar.

Keşif turunda gördüğünüz bir gayrimenkulü satın almak isterseniz bir satış sözleşmesi hazırlıyoruz. Satış sözleşmesi satıcı ve alıcı arasındaki emlak detayları, ödeme planı, tapu ve anahtar teslimi, tazminatlar, zorunlu nedenler gibi satışın bütün şartlarını içerir.

Daha sonra pasaportunuzu Noter’de çevirtiyoruz ve aynı gün vergi numarası alıyoruz. Eğer paranızı Türkiye’ye transfer ettirmeniz gerekiyorsa banka hesabı açmanıza da yardım ediyoruz. Tapu Kadastro Müdürlüğü için sizin ve satıcının belgelerini hazırlıyoruz. Nitelikli çalışanlarımızla tapu sürecini biz hallediyoruz.

Paranız Türkiye’ye gelene kadar tapu süreci tamamlanmış oluyor. Eğer binanın askeri izni varsa, başvurudan sonra tapunuzu 2-3 iş gününde alabiliriz. Eğer askeri izin yoksa, yaklaşık 6 hafta sürdüğünden haberdar olmalısınız.

Tapu görevlisi Tapu Ofisi’nde son imzalar sırasında satıcıya sorar; “Bütün paranızı aldınız mı?”. Satıcı resmi olarak doğrulamak zorundadır ve satıcılar son imzadan önce bütün paralarını almalıdırlar.

Tapu ve anahtar teslimi eğer iki taraf ta bütün sözlerini tutmuşsa Antalya Property tarafından takip edilir. Antalya Property komisyonunu tapu teslimi sırasında iki taraftan da ayrı olarak alır.